Adet
₺3.399,99 KDV Dahil
₺3.600,00 KDV Dahil
%6 İndirim
%6İndirim
Ücretsiz Kargo

PUMA

Puma – sporcuların ve sporcuların favori markası. Markanın mantrası "Sonsuza Kadar Daha Hızlı" çünkü Puma'nın hedefi dünyanın en hızlı spor markası olmak. Biliyor musun? Puma ve Adidas'ın kurucuları, babalarının ayakkabı işini birlikte devralan kardeşlerdi. Ortak şirketlerine “Gebrüder Dassler” adını verdiler. Bir anlaşmazlığın ardından Puma ve Adidas doğdu! Bugün dünyanın her yerinden insanlar markanın kıyafetlerini giyiyor. Tabii ki, en ünlü etkileyiciler ve yıldızlar da öyle. Yerel mağazalarda ve internette ayakkabı, aksesuar ve giyim gibi geniş bir ürün yelpazesi bulabilirsiniz. Burada vakıf, özel giyim eşyaları ve "The Weeknd", "Winnie Harlow" gibi VIP'lerle işbirlikleri ve çok daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Tüm bu işbirliklerine ilişkin videoların listesine buradan göz atabilirsiniz: Puma modelleri

PUMA MARKASI VE DİZAYNI

 

Bireysel spor ayakkabılara ve kıyafetlere geçmeden önce, Puma'nın arkasındaki hikaye hakkında biraz bilgi verelim!

Puma, Rudolf Dassler tarafından 1948 yılında Adidas markasının kurucusu olan kardeşi Adolf ile Almanya'nın Herzogenaurach kentinde bir anlaşmazlığın ardından kuruldu. 1948'de ilk Puma futbol ayakkabısı Atom piyasaya sürüldü.

Kurucunun tarihi: Rudolf Dassler
Rudolf Dassler, 20. yüzyılda Herzogenaurach'ta bir ayakkabıcının oğlu olarak dünyaya geldi. Ayakkabıcılık eğitimi aldıktan sonra babasının küçük kardeşi Adolf Dassler tarafından devralınan ayakkabı atölyesinde çalıştı. Dassler kardeşler birlikte hızla başarılı oldular. 1925 yılında Adolf, babasının şirketinin ilk futbol ayakkabısını ve yıllar sonra da tenis ayakkabılarını geliştirdi.

1933'te Rudolf Dassler, NSDAP'nin bir üyesi oldu. Daha sonra Reich Güvenlik Servisi'ne çağrıldı, ancak Kızıl Ordu'dan kaçtığı için bu görevi üstlenmedi ve bu nedenle firar etmekten tutuklandı. Dünya Savaşı'ndan sonra, iki kardeş birçok tartışmadan sonra ayrıldı ve Rudolf spor malzemeleri için kendi şirketini kurdu.

Dünya markası olma yolu: Sporcuların favori ayakkabısı
İki Dassler kardeş arasındaki büyük kavgadan sonra Rudolf Drassler, yine aile mülkünün bir parçası olan başka bir depoya taşındı. İki kardeş 28 yıldır birlikte iş yapıyor ve şimdiden ulusal ve uluslararası alanda isim yapmışlardı. Bu nedenle yeni başlangıç, Puma'nın başarısını azaltmadı. 1950'de ilk futbol ayakkabısı ortaya çıktı - ATOM.

Ayakkabı, kitleler ve birçok sporcu tarafından çok iyi karşılandı ve coşku yarattı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki ilk futbol maçında bile birkaç oyuncu ayakkabıyı giydi ve takımlarının kazanmasına yardımcı oldu. Puma, sporcuların giderek daha fazla favori ayakkabısı haline geldi, çünkü 1954'te ilk koşu ayakkabısı da dünya rekorunun kırılmasına yardımcı oldu. Rudolf, 1959'da markanın bugün hala ayakkabılarında görülebilen Formstrip logosunun patentini aldı. Birkaç yıl sonra Brezilyalı atlet Pelé ile sözleşme imzaladılar. O zamanlar dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul edilen Pelé, Puma ayakkabılarındaki başarılarıyla markanın popülaritesini artırdı.

PUMA MARKA ADI VE LOGO GELİŞİMİ

 

İki Dassler kardeş ayrıldıktan sonra Rudolf kendi ayakkabı fabrikasını kurdu. Başlangıçta, adının ve soyadının birleşimi olan şirketini Ruda olarak adlandırmak istedi. Kısa bir süre sonra bir spor markası için “Ruda” ismi kendisine çekici gelmeyince “Puma” ismine karar verdi.

Dassler, ayakkabılarını giyen sporculara kedi avcısı gibi atletik yetenekler verilmesini istedi. Puma ayakkabılarında Puma kadar hızlı olabilmeliler. Markanın ismine uygun olarak 1968 yılında şirket logosu olarak da zıplayan bir Puma kullanılmıştır.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR